Sākums
Lasījumi aizsākušies 1977. gadā par godu rakstnieka Andreja Upīša 100. dzimšanas dienai. Ik gadu prozas svētki norisinājās līdz 1993. gadam, kad iestājās dažu gadu pauze.
Taču jau 1995. gadā lasījumi tika atjaunoti. Neliela domubiedru grupa, kuras priekšgalā bija Jānis Kalve, Nora Ikstena, Pauls Bankovskis un citi, Andreja Upīša muzejā sarīkoja lasījumu vakaru rakstnieka dzimšanas dienas atcerei. Tas uzskatāms par mūsdienās pazīstamā starptautiskā literatūras festivāla Prozas lasījumi jauno sākumu.
Festivāls nemitīgi aug, un ir pārtapis daudzu dienu starptautiskā, starpdisciplinārā pasākumu maratonā, kura laikā bibliotēkās, muzejos, galerijās, kultūrtelpās, kafejnīcās, bāros vai arī stacijās, tramvajos un brīvā dabā ar savu jaunāko darbu lasījumiem uzstājas dažādu paaudžu Latvijas rakstnieki un viesautori no Baltijas un citām valstīm. Katru gadu dalībnieku skaits palielinās, un pēdējos gados festivāls pulcējis ap septiņdesmit dažādu paaudžu autorus no dažādām valstīm.
Lai gan festivāls mainās un attīstās, ir nostiprinājušās dažas īpašas tradīcijas. Par neatņemamu festivāla daļu ir kļuvis Baltijas autoru vakars, ko iemīļojuši arī autori Lietuvā un Igaunijā. Nepārejošas ovācijas katru gadu raisa Prozas brokastis restorānā Andalūzijas suns, bet jaunos lasītājus pulcē bērnu literatūras interaktīvais lasījums.
Prozas lasījumi laika gaitā kļuvuši par radošu tikšanās vietu autoriem un lasītājiem. Tā ir unikāla iespēja dzirdēt jaundarbus autoru pašu izpildījumā un iesaistīties diskusijā ar mūsu laika rakstniecēm un rakstniekiem – redzēt vaigā cilvēkus, kas stāv aiz grāmatām, ko lasām un lasīsim vairākās paaudzēs.
Festivāls ir rakstniecības nozares un literārās jaunrades procesa būtisks atskaites punkts, pulcējot nozares profesionāļus un ekspertus. Festivāls noslēdzas ar festivāla balvas pasniegšanu.
Festivāls ir oda literatūrai un lasīšanai!